KULTURA / Výstavy

Popis: Výstava 17. listopad 1939 a 1989 na Příbramsku.
Výstava 17. listopad 1939 a 1989 na Příbramsku.
Autor / zdroj: Hornické muzeum Příbram
Datum konání: 18. 11. 2019 - 31. 12. 2020

Výstava poukazuje na specifika Příbrami a jak region prožíval 17. listopad 1939 a 1989

LEŠETICE

Hornické muzeum Příbram připravilo k jubileu 17. listopadu rozsáhlou výstavu s názvem „17. listopad 1939 a 1989 na Příbramsku“ z autorské dílny historika a ředitele muzea Josefa Velfla, jenž byl navíc v té době i přímým aktérem oněch událostí.

První část výstavy nabízí pohled do méně známé kapitoly našich moderních dějin a přibližuje skutečnost, která hovoří o likvidaci Vysoké školy báňské 17. listopadu 1939 nacistickými okupanty a odvlečení 16 jejích studentů do KT Sachsenhausen. Navíc 5 pedagogů této školy položilo život. Dva z nich dokonce spáchali sebevraždu, než aby přistoupili k nucené spolupráci s hitlerovci při konstrukci nechvalně známých řízených dálkových střel V-2. 17. listopadu 1939 je věnován i jeden z dílů pořadu České televize s názvem Historie.cs, na kterém se podílelo také Hornické muzeum Příbram.

Druhá část výstavy pojednává o událostech po 17. 11. 1989 v Příbrami. Muzeum získalo stovky cenných fotodokumentů i písemností a kontaktovalo většinu dosud žijících hlavních organizátorů tohoto dění v Příbrami. Tematická expozice takřka den po dni popisuje prostřednictvím těchto zajímavých materiálů tehdejší dění. Podařilo se navíc identifikovat téměř všechny hlavní aktéry na dobových snímcích a tehdejší události zasadit do celostátního kontextu. 

Výstava je v česko-anglických jazykových mutacích a muzeum ji připravilo nejen pro odbornou veřejnost a pamětníky, ale zejména pro školy a mládež s cílem přiblížit tímto způsobem významný historický předěl v našich moderních dějinách a poukázat na specifika Příbrami, například skutečnost ukončení těžební činnosti, silné pozice KSČ, atd.

Výstavu s názvem 17. listopad 1939 a 1989 na Příbramsku můžete navštěvovat v Památníku Vojna Lešetice do konce roku 2020.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Středočeští středoškoláci mohou v Eurokvízu soutěžit o cestu do Bruselu

Až do konce března mohou středočeští středoškoláci soutěžit o třídenní pobyt v Bruselu. Jak na to?

Rada kraje schválila pro středočeskou záchranku nákup nových sanitek

Nákup celkem 15 nových sanitních automobilů schválili středočeští radní na svém pondělním jednání.

Středočeský kraj přispěje obcím na každý vysazený strom 1 500 korun

Středočeský kraj založil nový Středočeský Fond na podporu výsadby stromů, který umožní obcím poskytnout dar na jeden vysazený strom 1 500 korun.

DNES SE STALO

HISTORIE24. února 1321

byl král Jan Lucemburský během rytířského turnaje zraněn a málem přišel o oko.

AUTO-MOTO24. února 1904

v Praze na Žofíně se koná první autosalon u nás. Na tři tisícovky zvědavců přicházejí zhlédnout exponáty na verandu restaurace, neboť „vystaveno bylo automobilů méně, než je prstů na jedné ruce, a jeden z nich byl ojetý".

VYNÁLEZY24. února 1938

americká firma DuPont představila první zubní kartáček se syntetickými vlákny.

POZVÁNKA OBRAZEM