STŘEDOČESKÝ KRAJ
Středočeský kraj nakoupí dalších dvacet automatických externích defibrilátorů (AED), které budou rozmístěny na strategických místech kraje. Plánovanou třetí etapu nákupu defibrilátorů v úterý 6. října společně představili hejtman kraje Miloš Petera (ČSSD) a ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek.
„Od roku 2014 Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje nakoupila a rozmístila 45 kusů automatických defibrilátorů včetně kyslíkového zdroje. Zkušenosti ukázaly, jak jsou tyto přístroje důležité pro záchranu životů, proto jsme s dalším nákupem neváhali,“ uvedl hejtman Petera.
Hlavním úkolem těchto moderních přístrojů je pacientovi při náhlé změně srdečního rytmu elektrickým výbojem vrátit srdeční rytmus do normálu, a tak ho zachránit před takřka jistou smrtí. Každou minutou, o kterou se případná defibrilace zpozdí, klesá šance na přežití pacienta přibližně o 7–10 procent. „Na první pohled by se mohlo zdát, že investice do nákupu externích defibrilátorů je luxusem. Je však vůbec možné použít tento termín, pokud se jedná o záchranu lidského života? V západním světě je propracovaná síť AED, rozmístěných u různých subjektů, běžným standardem. Naší povinností je usilovat o získání a aplikaci nejmodernější resuscitační techniky,“ připomněl ředitel Houdek.
Důležitost externích defibrilátorů ilustruje dramatický případ z minulého měsíce, který se stal během amatérského tenisového turnaje. Jeden z hráčů při zápase zkolaboval. Dispečerka tísňové linky 155, která výzvu přijala, zjistila, že posádka vozidel rychlé zdravotnické pomoci nestihne dorazit k pacientovi dříve než strážník městské policie ve voze vybaveném AED, a tak jej na místo také vyslala. Záchranáři proškolený strážník před příjezdem posádek nalepil na hrudník muže elektrody a přístroj mu doporučil jeden výboj a dál pokračovat v nepřímé srdeční masáži. Poté dorazil na místo lékař, který pokračoval v intenzivní lékařské péči, načež byl muž záchranáři transportován do nemocnice IKEM. Správné užití AED v tomto případě zachránilo muži život a bylo přínosem i při následné léčbě v nemocnici, kdy mohl být lékařům poskytnut záznam EKG křivky z celého průběhu neodkladné resuscitace, a tím usnadnil volbu vhodné léčby.
„Středočeská záchranka nezajišťuje jen samotné pořízení přístrojů, ale vybírá i vhodná místa a organizace pro jejich umístění: hasičské záchranné sbory, městskou a obecní policii a také Policii České republiky. Tyto složky je dále rozmisťují z hlediska jejich potenciálního využití na nejvhodnější místa, např. aby byly dostupné čtyřiadvacet hodin denně,“ popsala radní pro oblast zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM).
Zdravotnické operační středisko SČK spravuje databázi rozmístěných přístrojů, která je součástí software střediska. Záchranáři také příslušníky všech nezdravotnických složek Integrovaného zdravotnického systému systematicky proškolují v poskytování první pomoci, resuscitaci a hlavně užití AED. „Tyto defibrilátory jsou jednoduchostí předurčeny k tomu, aby je mohl co nejsnáze použít každý laik. Přístroje dávají zachráncům srozumitelné pokyny k provádění resuscitace,“ přiblížil fungování přístrojů ředitel Houdek.
V praxi to vypadá tak, že pokud přijme zdravotnické operační středisko středočeské záchranky tísňovou výzvu o osobě s náhlou zástavou oběhu, vyšle výjezdovou skupinu záchranářů a informuje nejbližší organizaci vybavenou AED.