AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Příbramské dialyzační středisko slaví 30 let
 
Autor / zdroj foto: David Vondruška

PŘÍBRAM

Kulaté výročí slaví v těchto dnech dialyzační středisko v budově B Oblastní nemocnice Příbram. Je tomu přesně třicet let, co sem začali přicházet první pacienti s ledvinným selháním na pravidelné dialyzační procedury.

Dialyzační středisko prošlo za dobu svého provozu řadou změn, které byly pro jeho rozvoj poměrně zásadní. "Když jsme v březnu 1985 začínali, měli jsme 4 dialyzační lůžka, 6 monitorů a pacienti k nám dojížděli z Kladna, Benešova a dokonce i z České Lípy," vzpomíná MUDr. Václav Kutík, dlouholetý primář dialyzačního střediska NephroCare v Příbrami. "Zpočátku jsme dialyzovali 2-3x týdně 20 pacientů ve 3 směnách za den s délkou dialyzační doby cca 6-7 hodin. V roce 1989 jsme měli v programu 34 pacientů a provedli jsme 3 452 výkonů za rok. Po přestavbě v roce 1996 jsme oddělení rozšířili na 12 lůžek a provedli přes 8 000 výkonů ročně," popisuje vývoj příbramské dialýzy primář Kutík.

Dalším milníkem v historii střediska byla určitě změna provozovatele v roce 2006, kdy přešlo pod hlavičku společnosti Fresenius Medical Care a zařadilo se do sítě dialyzačních středisek NephroCare. Tehdy došlo k obnově celého technického parku a tým lékařů a sester prošel standardizací péče podle doporučených postupů NephroCare. To přineslo pacientům novou, mnohem vyšší kvalitu péče.

Zatím posledním důležitým rokem je loňská rekonstrukce celého střediska, díky níž získalo dialyzační středisko více prostoru pro práci a pacienti mnohem větší pohodlí. Od října 2014 středisko disponuje 20 lůžky, což umožnilo provoz ve dvou směnách. Jeden výkon trvá zhruba 4 hodiny. Prodlužuje se také doba života pacientů na dialýze, přestože jejich průměrný věk stále stoupá.

"Díky zázemí předního poskytovatele dialyzační péče v České republice mají příbramští pacienti k dispozici nejmodernější technologie. Téměř 100 % z nich dnes můžeme nabídnout vysokoobjemovou hemodiafiltraci, která představuje bezpečnou a nejúčinnější metodu očišťování krve. Pacienti, kteří úspěšně prošli vyšetřovacím programem, jsou zařazeni na čekací listinu k transplantaci ledviny v Transplantačním centru v IKEM. Soběstační pacienti mohou již řadu let využít nabídky ambulantní léčby pomocí takzvané peritoneální (břišní) dialýzy, kterou si mohou provádět v domácím prostředí," uzavírá primář Kutík.

Autor / zdroj: David Vondruška

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.