KULTURA / Výstavy

Popis: Výstava 17. listopad 1939 a 1989 na Příbramsku.
Výstava 17. listopad 1939 a 1989 na Příbramsku.
Autor / zdroj: Hornické muzeum Příbram
Datum konání: 18. 11. 2019 - 31. 12. 2020

Výstava poukazuje na specifika Příbrami a jak region prožíval 17. listopad 1939 a 1989

LEŠETICE

Hornické muzeum Příbram připravilo k jubileu 17. listopadu rozsáhlou výstavu s názvem „17. listopad 1939 a 1989 na Příbramsku“ z autorské dílny historika a ředitele muzea Josefa Velfla, jenž byl navíc v té době i přímým aktérem oněch událostí.

První část výstavy nabízí pohled do méně známé kapitoly našich moderních dějin a přibližuje skutečnost, která hovoří o likvidaci Vysoké školy báňské 17. listopadu 1939 nacistickými okupanty a odvlečení 16 jejích studentů do KT Sachsenhausen. Navíc 5 pedagogů této školy položilo život. Dva z nich dokonce spáchali sebevraždu, než aby přistoupili k nucené spolupráci s hitlerovci při konstrukci nechvalně známých řízených dálkových střel V-2. 17. listopadu 1939 je věnován i jeden z dílů pořadu České televize s názvem Historie.cs, na kterém se podílelo také Hornické muzeum Příbram.

Druhá část výstavy pojednává o událostech po 17. 11. 1989 v Příbrami. Muzeum získalo stovky cenných fotodokumentů i písemností a kontaktovalo většinu dosud žijících hlavních organizátorů tohoto dění v Příbrami. Tematická expozice takřka den po dni popisuje prostřednictvím těchto zajímavých materiálů tehdejší dění. Podařilo se navíc identifikovat téměř všechny hlavní aktéry na dobových snímcích a tehdejší události zasadit do celostátního kontextu. 

Výstava je v česko-anglických jazykových mutacích a muzeum ji připravilo nejen pro odbornou veřejnost a pamětníky, ale zejména pro školy a mládež s cílem přiblížit tímto způsobem významný historický předěl v našich moderních dějinách a poukázat na specifika Příbrami, například skutečnost ukončení těžební činnosti, silné pozice KSČ, atd.

Výstavu s názvem 17. listopad 1939 a 1989 na Příbramsku můžete navštěvovat v Památníku Vojna Lešetice do konce roku 2020.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

V CHKO Brdy je vydán zákaz vstupu k vodním nádržím

Policisté žádají občany, kteří vyrazí do přírody Chráněné krajinné oblasti Brdy, aby nevstupovali k vodním nádržím.

Řady dobrovolníků v Příbrami se rozšiřují

Ve vypjatých situacích se vždy ukáže naše povaha. Přesně tak je tomu tentokrát – město Příbram přijímá řadu nabídek dobrovolníků, kteří chtějí pomoci.

DNES SE STALO

KATASTROFY7. dubna 1906

vybuchla sopka Vesuv a zdevastovala Neapol. Zemřelo přes 500 lidí.

VYNÁLEZY7. dubna 1927

bylo uskutečněno první veřejné televizní vysílání na dálku (z Washingtonu D.C. do New Yorku).

VESMÍR7. dubna 1983

v průběhu mise STS-6 (raketoplán Challenger) je astronauty Story Musgravem a Donem Petersonem uskutečněna první procházka ve vesmíru z raketoplánu.

POZVÁNKA OBRAZEM