KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Rozhledna Besedná.
Rozhledna Besedná nabízí výhled na Veselý vrch, Drahoušek či slapskou přehradní nádrž
Rozhledna Besedná.  
Autor / zdroj foto: D. Sedlák / rozhledny.webzdarma.cz

Rozhledna Besedná (Drtinova rozhledna) / Chotilsko

Veselý vrch, Drahoušek, slapská přehradní nádrž, Cukrák, Studený vrch, Písek v Brdech i Dobříš. To všechno můžete vidět z jednoho místa. A sice z pětadvacet metrů vysoké rozhledny Besedná.

Rozhledna Besedná nebo také Drtinova rozhledna je pětadvacetimetrová dřevěná věž, která návštěvníkům nabízí kruhový výhled ze zastřešeného ochozu ve výšce 21 metrů. Je odtud vidět Veselý vrch, Drahoušek, slapská přehradní nádrž, Cukrák, Studený vrch a Písek v Brdech i Dobříš.

K rozhledně vedou dvě přístupové cesty. První od severu odbočuje ze silnice z Chotilska do Neveklova. Ve sjezdu k živohošťskému mostu přes slapskou přehradu se na konci lesa odbočí doprava a po hlinitokamenité cestě mezi poli se vystoupá příkrý, 350 metrů dlouhý, v závěru až strmý kopec k rozcestí na hřebeni, kam vede z druhé strany druhá přístupová cesta. Ta vede opět od Chotilska. Půl kilometru za odbočkou na Lipí se odbočí doprava na Živohošť a na vrcholu prudkého kopce se za samotou zatočí doleva. Úzká pěšina vás nejprve po louce a pak i lesem po 250 metrech strmého stoupání dovede až k rozcestí s první přístupovou cestou. Odtud vede na vrchol už jediná společná dvěstěpadesátimetrová lesní cesta do prudkého kopce až pod rozhlednu.

Suvenýry si můžete koupit v informačním centru v Chotilsku. 

Historie rozhledny
Historie rozhlížení z kopce Besedná u Chotilska sahá do 20. let minulého století. Tehdy zde byla podle architektonického návrhu Bedřicha Adámka vybudována a dne 11. července 1926 slavnostně otevřena dřevěná 22 metry vysoká rozhledna ve tvaru husitské hlásky. Své jméno získala po zdejším rodákovi, filozofovi a politikovi Františku Drtinovi, který pro výstavbu rozhledny uspořádal veřejnou sbírku. Částkou 10 000 korun do této sbírky přispěl také prezident T. G. Masaryk. Pozemek, na kterém se rozhledna nacházela, věnovali manželé František a Josefa Petřinovi z Křeničné.

Rozhledna se záhy stala oblíbeným cílem turistům. V roce 1967 však musela být pro celkovou zchátralost a nezájem úřadů o připomínku Františka Drtiny stržena.

O obnově rozhledny na Besedné se hovořilo již od 90. let minulého století. Nějaký čas se zvažovala varianta výstavby vysílače ve spolupráci s mobilními operátory. Později byt připraven i projekt včetně vybudování naučných stezek, ale žádost o dotaci na tuto akci skončila nezdarem. Záměr obce Chotilsko i Občanského sdružení Veselý vrch, které za účelem stavby rozhledny vyhlásilo veřejnou sbírku, byl nakonec realizován v roce 2014, kdy byla na Besedné vztyčena dřevěná rozhledna podle projektu Ing. Jiřího Ondřicha z Vimperka. 

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.